Αναζήτηση

2104204426  2104204432

Written by User Name

msp1

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Το Μουσικό Γυμνάσιο Πειραιά ιδρύθηκε και πρωτολειτούργησε το σχολ. έτος 1995-1996, ενώ οι Λύκειακές τάξεις από το 2000-01.

Η έδρα του βρίσκεται στο κέντρο του Πειραιά και δέχεται μαθητές των περιοχών της Περιφερειακής Διοίκησης Πειραιά, δηλαδή από τους Δήμους Πειραιά, Νίκαιας-Ρέντη, Δραπετσώνας-Κερατσινίου, Περάματος και Ν. Φαλήρου καθώς και των νησιών που ανήκουν διοικητικά στον Πειραιά.

Το σχολείο αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της πειραϊκής κοινωνίας συμμετέχοντας στα μουσικοθεατρικά δρώμενα και στις παρελάσεις της πόλης.

Τα Μουσικά Σύνολα του Μ.Σ.Π. έχουν λάβει μέρος σε μεγάλες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, σε χορωδιακά φεστιβάλ όπως του Δήμου Καρδίτσας και της Unesco, στους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς Αγώνες, έχοντας αποσπάσει πρώτα βραβεία και διακρίσεις, και έχουν εμφανιστεί στις μεγαλύτερες σκηνές τις χώρας  όπως το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

Copyright © 2017, Μουσικό Σχολείο Πειραιά. All Rights Reserved.

Design by: DiabloDesign.eu